Zanedlouho tu máme sezónu medvědího česneku a já jsem na internetu našel několik videí, které nám nastávající období připomenou 🙂
Rostlinka medvědího česneku je vhodná jako náhražka česneku nebo cibule. Oblíbená je zejména proto, že čerstvé listy této léčivky nám vyraší ještě před olistěním stromů. Patří mezi první jarní bylinky, z kterých můžeme po dlouhé zimě načerpat energii a vitaminy. Při sběru ale POZOR na záměnu s jedovatou konvalinkou nebo ocúnem jesenním! Sbíráme pouze rostliny, které bezpečně poznáme!
Bohatý porost medvědího česneku
Krátké video (0:22min)
Procházka lužním lesem v přírodní rezervaci „Zbytka“ se zeleným kobercem medvědího česneku (Allium ursinum).
Upozornění: I když není česnek medvědí ohroženou nebo chráněnou rostlinou, je potřeba upozornit na možnost porušení zákonných ustanovení a to především při jeho sběru ve zvláště chráněných územích. Česnek medvědí sbíráme k využití jako léčivky vždy pouze mimo zvláště chráněná území a sběr provádíme šetrně k přírodě.
Medvědí česnek je vytrvalá rostlina s podzemní cibulí z čeledi amarylkovitých, která se často pěstuje jako léčivka, zelenina či jen tak pro okrasu. Konzumaci listů doporučujeme ještě před vykvetením, neboť pak listy zhořknou. V době květu a po odkvetení česneku se dají konzumovat i cibulky. Celá rostlina je prostoupena účinnou silicí, obsahující sirné složky a čpavek. Dále obsahuje vitamín C, fytoncidy, hořčiny a další látky. Šťáva z listů se někdy používá jako hmyzí repelent a v minulosti se šťávy z medvědího česneku využívalo při desinfikaci v domácnostech.