Informace o podivném česneku, jeho popis, fotografie, možnosti uchování, výskyt a sběr.
Česnek podivný (Allium paradoxum) chuťově snadno nahradí známější česnek medvědí a proto se kulinářské potřeby hodí stejně dobře. Jeho asi 20 cm dlouhé a 0,5–2 cm široké listy jsou jen o maličko tužší.
Česnek podivný je v ČR nepůvodní rostlina. Jeho domovinou je Kavkaz, hory v Turkmenistánu a severním Íránu. U nás byl poprvé zaznamenán v roce 1867.
Porosty česneku podivného se velmi rychle rozrůstají, a když si ho vysadíte na zahradě, doslova vám ji zaplaví. Roste v polostínu (pod stromy a keři) na mírně vlhkých až vlhkých stanovištích.
Chuťově nejsilnější je na začátku svého vegetačního období, tedy před jeho dobou květu. Česnek podivný kvete v dubnu a květnu.
Sběr česneku podivného
Jak již bylo řečeno, jedná se o velmi invazivní a u nás nepůvodní rostlinu. Sběr česneku podivného není nijak omezen. Při sběru je třeba ctít místní nařízení a další ustanovení a to zejména v přírodních rezervacích. Listy nám vzhledem připomínají trávu, ale trénované oko sběrače dokáže odlišit jejich trochu „jinou“ zelenou barvu. Pro ty, kteří jdou na sběr česneku podivného poprvé, doporučujeme list utrhnout, a když bude cítit česnekem, máme vyhráno.
Tento test čichem má však, stejně jako u medvědího česneku, svá úskalí. Česneková vůně z listů zůstává na rukou z předchozího „testu“ a u další rostlinky tak můžeme nabýt dojmu, že jsou listy cítit. Tento dojem může být ale falešný.
Na druhou stranu jsem nikde nenašel varování, před podobností česneku podivného a jinou jedovatou rostlinou. Při sběru léčivek (i plodů a hub) platí, že vždy sbíráme jen to, co bezpečně poznáme.
Česnek podivný – lokality sběru v Praze
Česnek podivný se vyskytuje ve většině pražských parků. Potvrzený výskyt máme v Praze na Petříně, v Divoké Šárce, na Smíchově v zahradách Kinských, v Letenských sadech a také v přírodní rezervaci Prokopské údolí.
Znáte-li nějaké jiné lokality a chcete je zveřejnit, napište nám na info@medvedi-cesnek.cz
Časté dotazy na česnek podivný
Je česnek podivný chráněný?
Česnek podivný není zákonem chráněný. Jeho sběr může být omezen pouze místními vyhláškami, např. při výskytu v chráněných lokalitách, kde je celoplošně zakázáno cokoli trhat atd.
Jak na pěstování podivného česneku?
Česnek podivný je vytrvalá rostlina s podzemní cibulí, cibule je vejčitě kulovitá až kulovitá, asi 0,5–1 cm v průměru. Přesazením cibulek na vhodné stanoviště (preferuje polostín a líbí se jí pod stromy a keři), máme „vyhráno“, neboť se jedná o silně invazivní rostlinu. Upozorňujeme vás, že přesazením česneku podivného si můžete touto rostlinou zanedlouho okolí „zaneřádit“. Nakonec může být problém se česneku paradoxního (jak bývá někdy nazýván) zbavit. Ekologové vás za vysazení určitě nepochválí. Pro pěstování vám doporučujeme medvědí česnek.
Jak uchovat česnek podivný?
Pro uchování platí stejná pravidla jako u česneku medvědího.
Recepty – česnek podivný
Jak bylo řečeno v úvodu článku, česnek podivný v kuchyni plně nahradí medvědí česnek. Proto všechny recepty včetně pesta, můžete použít i pro česnek podivný.