Listy medvědího česneku vhodné k sběru

Sezóna medvědího česneku začala

Listy medvědího česneku jsou plně „rozbalené“ a nastal tedy čas na jejich sběr.

Medvědí česnek má nyní velkou sílu a proto doporučujeme vyrazit si tuto skvělou léčivku nasbírat. Některé lokality výskytu naleznete zde. Prosíme o dodržování místních vyhlášek ohledně omezení nebo zákazu sběru. V přírodních rezervacích (PR) a obzvlášť v národních přírodních rezervacích (NPR) zákon sběr rostlin přímo zakazuje zákon č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny § 29 odst. i a § 34 odst. e, a na jejich území tedy česnek medvědí trhat nelze.

Množí se nám případy bezohledného plundrování na lokalitách. Chovejte se ohleduplně a z jedné rostliny si utrhněte pouze pár listů. Rostlinky nám tak neoslabené vydrží až do květu.

Kdo jde na sběr medvědího česneku poprvé, doporučujeme si přečíst upozornění na možnou záměnu z jinými rostlinami. Na mnoha místech roste v hojném počtu česnek podivný nebo viničný. Tyto rostlinky jsou skvělou alternativou a v kuchyni vás jistě nezklamou.

Medvědí česnek - fotografováno v neděli 7. 4. 2019
Medvědí česnek – fotografováno v neděli 7. 4. 2019

Asi nejlepší variantou je si česnek doma vypěstovat, máte tak jistotu že budete u sklizně vždy včas 🙂 .

Sazenice se poslední dobou často objevují i v supermarketech, ale jistě je zakoupíte i ve vašem zahradnictví. Z vlastní zkušenosti vím, že medvědí česnek je nenáročná rostlina a když pro něj najdete vhodné místo, můžete se každoročně těšit na jarní sklizeň.

Mohlo by vás zajímat:

Jak si uchovat medvědí česnek po celý rok.